روسازي‌های mdf  و ميزان استفاده آنها در صنايع مختلف


براي روسازي تخته‌هاي چوبي و MDF از روشهاي ديگري از جمله نقوش منبت كاري ،‌رنگ‌كاري ،‌لاك و الكل و … استفاده مي‌شود. مي‌توان گفت مهمترين اين روشها رنگ‌كاري و سپس لاك كاري است . در اين بخش بطور خلاصه مواردي از اين نوع روسازي‌ها تشريح مي‌شود.

نقوش منبت ريز

توسط غلطك فلزي روي سطح MDF با فشار ، نقوشي ايجاد مي‌شود كه سپس روي آن ، رنگ كاري انجام شده و رنگ بصورت غير مسطح و منقوش جلوه كند عمق نقوش در اين روش 5/0 – 3/0 ميلي‌متر است.

نقوش منبت عميق

در بعضي موارد لازم است كه نقوش عميق‌تري روي سطح MDF ايجاد شود . در اين روش با پرسهاي گرم كه داراي يك صفحه قالب هستند با حرارت الياف سطح MDF را نرم كرده و سپس با فشار در سطح آن نقش مورد نظر را ايجاد مي‌كنند كه عمق آن معمولا 1 mm و در بعضي موارد حتي 6. 5 ميلي‌متر مي‌باشد. سپس اين تخته‌ها را رنگ مي‌كنند (مايع يا پودري) و به عنوان در كابينت ،در منزل و درهاي داخلي خانه‌ها و … استفاده مي‌كنند.

رنگ كردن

انواع و اقسام رنگها روي MDF قابل اجرا و متداول مي‌باشد ، خصوصاً با توسعه كاربرد رنگهاي پودري روي MDF اين روش رونق بيشتري يافته است و در بعضي مصنوعات چوبي برخي مشتريان كالاهاي رنگ شده را ترجيح مي‌دهند. خصوصاً با استفاده از روشهاي تلفيقي ،‌برجسته‌‌كاري فوق‌الذكر سطوح نقاشي شده زيبايي را با MDF مي‌توان خلق كرد.

لاك كاري

انواع لاكها و مواد شيميايي با رنگ دانه‌هاي مختلف به صورت‌هايي مانند رنگي ،‌مرواريدي ، متاليك ، مرمر و ساير تزئينات دراماتيك نيز قابليت جوابگويي به مشتريان اين سبك از هنر مبلمان را به MDF مي‌دهد.

 

پرسهاي ممبران (بالشتكي ،‌غشائي)

چون در صفحات مختلف اين متن بارها به پرس ممبران اشاره شده است توضيح كوتاهي در مورد اين نوع پرس در زير ارائه مي‌شود.پرس ممبران يك پرس يك طبقه است ،‌كه يكي از صفحات آن داراي محفظه بزرگي از جنس ماده‌اي قابل انعطاف (مانند سيليكون يا ساير لاستيك‌هاي مصنوعي) با ضخامت ديواره 3-2 ميلي‌متري است. در صورتيكه اين محفظه در صحفه زيري پرس باشد از آب گرم پرشده و اگر در صفحه بالايي تعبيه شده باشد با هواي گرم ، پر خواهد شد.

با استفاده از اين پرسها مي‌توان روكش‌هاي تزئيني مانند فويل‌هاي PVC يا روكش‌هاي چوبي و … را روي MDF كه قبلاً سطح و يا لبه‌هاي آن ماشين كاري شده چسباند. معمولاً براي اين كار فقط از MDF استفاده مي‌شود چون تنها تخته قابل ماشين كاري است . بيشترين استفاده از اين نوع پرس براي توليد درهاي پيش ساخته كابينت و درهاي داخلي ساختمان از MDF مي‌باشد.

ميزان استفاده در صنايع مختلف :

همانگونه كه در بخش ابتدايي ذكر شد روكش‌هاي ملامينه بيشترين و وسيع‌ترين دامنه مصرف را در بين ساير روكش‌ها دارند و در مصارف عمومي و تقريباً در تمام مصارف روكش‌كاري سطوح مورد استفاده قرار مي‌گيرند. روكش‌هاي كاغذي و PVC نيز داراي مصارف عمومي بوده و فقط در سطوحي كه انتظار دوام بالايي از آنها نداريم مورد استفاده قرار مي‌گيرند. ضمن اينكه براي روكش‌ كاري پروفيل‌ها و سطوح منقوش و ابزار خورده  انتخاب بسيار مناسبي هستند . روكش‌هاي لامينت نيز براي مصارف بسيار پردوام كاربرد دارند.

در سطح جهاني روكش‌هاي ملامينه داراي بيشترين استفاده بوده و بعد از آن به ترتيب روكش‌هاي چوبي ، روكش‌هاي كاغذي ، رنگ ،‌لامينت‌ها و روكش‌هاي ترموپلاستيك PVC قرار دارند.

Uncategorizedمتفرقه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *